Antalya'da fiyatlar 10 bin lirayı görecek

Antalya'da kentsel dönüşümün sürmesiyle fiyatların daha da artması ve metrekare fiyatlarının 10 bin liraya kadar yükselmesi bekleniyor.

Bölge Analizi | 21.9.2016 11:04:53Antalya da gayrimenkul fiyatları cazibesini koruyor. Kentte ortalama metrekare fiyatları bin 500 lira seviyesinde. Ancak kentsel dönüşümle birlikte yeni evlerde fiyatların 10 bin lirayı görmesi bekleniyor.

İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde evlerin metrekare fiyatları yüksekken, Antalya'da ortalama bin 500 lira. Konyaaltı ve Lara'da ise yabancılara satışın da etkisiyle fiyatlar 3 bin liraya çıkıyor. 

Yüzde 30 arttı

Antalya merkezde özellikle dönüşüm yapılan bölgelerde fiyatlar yaklaşık yüzde 30 arttı. Örneğin Bahçelievler Mahallesi'nde 2014'te metrekaresi bin 200 lira olan bir ev, şu an 2 bin 200 lirayı gördü. Fiyatlar yeni konutlarda ise 4 bin liraya kadar yükseldi. 

Antalya'nın önde gelen inşaat firmalarından biri de Fenix Yapı. Şirketin Genel Müdürü Eyüp Mavi, kentte ada bazlı yapılacak dönüşümlerle altyapı, otopark ve yeşil alan sorunlarının çözüleceğini söyledi. 
Dönüşümlerin bu şekilde devam etmesi gerektiğinin de altını çizen Mavi, "Antalya dünyada marka kent. Ancak ev fiyatları benzerleriyle kıyaslanınca çok düşük. Bunda niteliksiz yapı stoğunun da etkisi var. Dönüşümün sürmesiyle fiyatlar daha da artacaktır. Metrekare fiyatlarının 10 bin liraya kadar yükselmesini bekliyoruz" dedi. 

Dayanıklı konut sayısı az

Eyüp Mavi, Antalya'da 6.5 deprem şiddetine dayanabilecek konutun çok fazla olmadığına dikkat çekti. Dönüşümde Antalya'nın elini çabuk tutması gerektiğini vurguladı. 

Dönüşüme örnek proje

Eyüp Mavi, Antalya'da özel sektör tarafından yapılan tek ada bazlı kentsel dönüşüm projesini başlattıklarını söyledi. Işıklardaki pröje için şunları söyledi:

"Şehir için örnek olacak bir proje yapma hedefindeyiz. Işıklar, Bahçelievler, Güllük gibi bölgelerde dönüşüme ihtiyaç var. Bahçelievler'in master planını yaptık. Öneri planımızı ilgililere destek amaçlı sunmaya hazırız" 


YORUMLAR

0 Yorum

BENZER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement