Bölge Analizi: Çankaya'ya yatırım yapan kazanıyor

Türkiye'nin en kalabalık ilçesi olan Çankaya'da markalı projelerin sayısı her geçen gün artıyor

Bölge Analizi | 30.12.2015 16:38:10


Ankara'nin merkezinde bulunan Çankaya, yatırımcıların büyük ilgisini çekiyor. Kamu kurumları ve üniversitelerin fazlalığı nedeniyle ögrenci ve memur kesimin çoğunlukta olduğu Çankaya'da son zamanlarda birçok konut projesi inşa ediliyor.

TBMM Binası, Anıtkabir gibi önemli merkezlere ev sahipliği yapan Çankaya, Ankara'nin en önemli yerlerinin başında geliyor. İlçede bulunan metro hattı ve yakında açılacak olan 2 yeni hattın yanı sıra, Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali (AŞTİ) ve Esenboğa Havalimani'na yakınlığı da ulaşım açısından büyük bir avantaj sağlıyor.

1 milyona yakın nüfusa sahip Çankaya'da ağırlıklı olarak ögrenci ve memurlar yaşıyor. ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, TED Üniversitesi, Kara Harp Okulu gibi birçok üniversitenin yer aldığı ilçede öğrenci nüfusu oldukça fazla. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Genelkurmay Başkanlığı, Yüksek Seçim Kurulu, Adalet Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi birçok resmi kurumun merkezi de Çankaya'da bulunuyor.


Kiralar 650-750 lira ile 4 bin lira arasinda degisiyor


İlçede bulunan öğrenci sayısının fazlalığı nedeniyle kiralık evlere yoğun bir talep var. Bu durum da kiralık konut fiyatlarında yelpazenin genişlemesine neden oluyor. Çankaya'da kiralar merkeze olan uzaklık, binanın durumu, oda sayısı, proje gibi değişkenlere bağlı olarak 650 liradan başlıyor. 100 metrekarelik ortalama bir dairenin 1000 lira civarinda fiyatlardan kiralandığı ilçede fiyatlar 4 bin liraya kadar çıkabiliyor.


Satılık konutlarda fiyatlar 3 milyon liraya kadar çıkıyor


Turyap'tan alınan bilgilere göre; Çankaya'da satılık konut fiyatları 150 bin lira civarindan başlıyor. 100 metrekarelik, 4 kişilik bir ailenin yaşayacağı evin fiyatı ortalama 220-250 bin lira civarindayken, bu fiyat projeye ve daire büyüklüğüne bağlı olarak 3 milyon liraya kadar çıkabiliyor.


Amortisman süresi 15-16 yil


Yatırımcıların Çankaya'ya yönelmesinin sebeplerinin en başında bölgedeki genç nüfusun fazlalığı yer alıyor. Ögrencilerin fazla olması nedeniyle ev kiralama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmazken, genellikle konutlar boş kalmiyor. Son zamanlarda İstanbul'dan Ankara'ya kayan inşaat şirketlerinin en çok tercih ettiği ilçe olan Çankaya'da amortisman süresi 15-16 yıl olarak hesaplanıyor. Fiyatların ortalama 220 bin lira seviyesinde olması ve kiralama konusunda sıkıntı yaşanmamasi ev almak isteyenlerin Çankaya'yi tercih etmesinde önemli faktörlerden birisi oluyor.

Çankaya'daki dikkat çeken konut projeleri şöyle:


Marina Ankara
Sinpaş Yapı'nın inşa ettiği Marina Ankara projesinde 2600 adet konut bulunuyor. Teslimerine 2018 Nisan'da başlanacak olan projede fiyatlar 350 bin lira ile 912 bin lira arasında değişiyor.


Sinpaş Altınoran Çankaya 
Sinpaş Yapı'nun Ankara'daki bir diğer projesi de Sinpaş Altınoran Çankaya. 2647 konutun bulunduğu bu projede teslim tarihi ise 2016 Ekim. Sinpaş Altınoran Çankaya'da fiyatlar 320 bin lira ile 1 milyon 100 bin lira arasında değişiyor.


Ametist Residences 
İck Yapı tarafından inşa edilen Ametist Residences projesinde 411 daire bulunuyor. İnşaatı tamamlanan projede fiyatlar 1 milyon lira ile 2 milyon 700 bin lira arasında.
 

Beysu Konakları 
Beysu Konakları projesi MV Holding-Köroğlu İnşaat-Emir İnşaat ortaklığıyla inşa ediliyor. 359 adet daire ve villanın olduğu projede fiyatlar 1 milyon 550 bin lira ile 2 milyon 600 bin lira arasında değişiyor.


Elmar Towers
Elmar Yapı'nın projesi oln Elmar Towers'da 803 adet rezidans bulunuyor. Fiyatların 250 bin lira ile 900 bin lira arasında değiştiği projede teslimler 2017 Ekim'de başlayacak.
 

Mahall Ankara
Mahall Ankara projesi Türkerler İnşaat tarafından hayata geçiriliyor. 363 adet rezidanstan oluşan projenin teslimleri ise 2016 Haziran'da başlayacak. Mahall Ankara'da metrekare fiyatları 5 bin liradan başlıyor.


Mesa Koza 66 
Mesa Koza 66 projesi Mesa Mesken tarafından inşa ediliyor. 206 adet dairenin bulunduğu projede teslimler 2016 Eylül'de başlayacak. Mesa Koza 66'da fiyatlar 475 bin lira ile 1 milyon 990 bin lira arasında değişiyor.


One Tower
İTO Yatırım Enerji İnşaat'ın projesi olan One Tower'da 306 adet rezidans tipi konut yer alıyor. Projede fiyatlar 756 bin lira ile 2 milyon 519 bin lira arasında değişiyor.
 

Park Mozaik
Park Mozaik projesi Tepe İnşaat - Mesa Mesken ortaklığıyla inşa ediliyor. 885 adet dairenin bulunduğu projede fiyatlar 460 bin lira ile 1 milyon 115 bin lira arasında değişiyor.


ParkOran Konutları 
Mesa İnşaat-Aktürk İnşaat ortaklığı tarafından inşa edilen ParkOran Konutları'nda 1832 adet daire yer alıyor. Projede fiyatlar 1 milyon ile 1 milyon 720 bin lira arasında.
 

Sierra Yaşamkent
Kargın İnşaat'ın projesi olan Sierra Yaşamkent'te 281 adet daire bulunuyor. Teslimlerine 2017 Eylül'de başlanacak olan projede fiyatlar 211 bin lira ile 700 bin lira arasında.
 

West Gate Residence 
West Gate Residence projesi Doğukan Yapı tarafından inşa ediliyor. 2016 Nisan'da teslimlerine başlanacak olan projede 707 adet konut bulunuyor. Projede fiyatlar 210 bin lira ile 1 milyon 400 bin lira arasında değişiyor.
YORUMLAR

0 Yorum

BENZER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement