Bölge Analizi: Konut projelerinin İstanbul'dan sonraki yeni adresi Ankara

Konut projelerinin merkezi olan İstanbul'da son zamanlarda proje geliştirecek arsa sayısının azalması yatırımcıları yeni alternatiflere yöneltti. İstanbul dışında projeye geliştirmeye başlayan inşaat firmalarının birinci adresi ise başkent Ankara oldu.

Bölge Analizi | 5.1.2016 16:25:17


Yatırımcılarına Ankara'ya kaymasıyla birlikte özellikle Ankara-Eskişehir yolu bölgesinde büyük bir gelişim yaşanıyor. Yenimahalle, Gölbaşı, Çankaya ve Etimesgut başta olmak üzere Ankara'nın birçok yerinde yeni konut projeleri yükselmeye devam ediyor. 
 

Yenimahalle
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Ankara Polis Koleji, Mit Müsteşarlığı, Atatürk Orman Çiftliği, Anakara Büyükşehir Belediyesi gibi birçok resmi kuruma ev sahipliği yapan Yeni Mahalle, Ankara'da konut projelerinin fazla olduğu yerlerden birisi. Kiraların ortalama 1000 lira olduğu ilçede, satılık dairelerin fiyatları ise 240 bin lira seviyelerinden başlıyor. OSTİM'e de yakın olan Yenimahalle'de özellikle memur ve işçi kesimin çoğunlukta. Ev kiralama konusunda sıkıntı yaşanmadığı için yatırımcılar Yenimahalle'ye büyük ilgi gösteriyor.


Gölbaşı
Gölbaşı, Ankara'nın merkezine 20 kilometre mesafede yer alıyor. Eymir Gölü'nün de sınırları içinde kaldığı Gölbaşı'nda yeşil alanların fazla oluşu, trafik sıkıntısının olmaması ve dairelerin genelde büyük olması yatırımcıların ilçeye yönelme sebeplerinin başında geliyor. Üniversite öğrencilerinin fazla olduğu Gölbaşı'nda kiralık daire fiyatları 650-700 lira seviyelerinde. Satılık konutların 240 bin lira ile 2 milyon lira arasında değiştiği Gölbaşı'ndaki projelere önümüzdeki dönemde ilginin artarak devam etmesi bekleniyor.


Etimesgut
Ankara'nın bazı ilçelerinde yaşanan imar ve arsa sorunu, son dönemlerde Etimesgut'a olan ilgiyi arttırdı. Ankara-Eskişehir yolunun güzergahında kalan ilçede hem TOKİ hem de inşaat firmaları proje geliştirmeye devam ediyor. Kiraların 400 lira civarından başladığı Etimesgut'ta ortalama bir dairenin kirası 700 lira seviyelerinde. Satılık konutlardaki fiyatlar ise 100 bin liradan başlıyor ve 1 milyon liraya kadar çıkabiliyor.


Çankaya
Çankaya 1 milyona ulaşan nüfusuyla Türkiye'nin en kalabalık ilçesi konumunda bulunuyor. TBMM Binası, Anıtkabir, AŞTİ, Esenboğa Havalimanı, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Genelkurmay Başkanlığı, Yüksek Seçim Kurulu, Adalet Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi birçok resmi kurumun bulunduğu Çankaya'da ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, TED Üniversitesi, Kara Harp Okulu gibi birçok üniversite de yer alıyor. Büyük çoğunluğunu memur ve öğrencilerin oluşturduğu ilçeye yatırım yapanların sayısı her geçen gün artıyor. Memur ve öğrencilerin fazlalığı nedeniyle satın alınan evin kiralanması konusunda sıkıntı yaşanmaması yatırımcıların Çankaya'ya yönelmesindeki en büyük sebeplerin başında geliyor. Amortisman süresinin 16 yıl olarak hesaplandığı Çankaya'da kiralar 650 liradan başlayıp 4 bin liraya kadar çıkarken, satılık konutlarda ise fiyatlar 150 bin liradan başlarken projeye bağlı olarak 3 milyon liraya kadar çıkıyor. 

Aytaç Akça / http://www.EmlakRotasiNew.com/
YORUMLAR

0 Yorum

BENZER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement