Üsküdar-Sancaktepe metro hattı Anadolu yakasında fiyatları uçuracak

İstanbul Anadolu yakasındaki gayrimenkul piyasası son aylarda oldukça hareketli durumda. Yeni metro projeleriyle beraber çoğu ilçede fiyatlar fırlarken, artışın daha da devam edeceği tahmin ediliyor.

Bölge Analizi | 23.12.2015 17:18:27


Anadolu yakasında son yıllarda hemen hemen her noktada yeni konut projeleri yükseliyor. Markalı projeler yakanın çehresini değiştirirken, Marmaray'ın ardından 2016 yılında açılacak olan Üsküdar-Sancaktepe metrosuyla beraber, hat üzerinde bulunan çoğu ilçede gayrimenkul fiyatları yükselişe geçti.


Üsküdar
Üsküdar, Anadolu yakasının en eski yerleşim yerlerinden birisi. Daha öncede Anadolu'daki ulaşım ağının merkez noktalarından olan ilçe Marmaray'ın da gelmesiyle beraber değerini daha da yükseltti. Denizyolu ve karayolu ulaşımının yanı sıra doğrudan veya aktarmalı olarak metro, marmaray, metrobüs gibi ulaşım araçlarına da ulaşım mümkün. Sancaktepe metro hattının da açılmasıyla beraber Üsküdar'da gayrimenkul fiyatları daha da yükselecek. 


Kartal
Markalı konut projelerinin Anadolu yakasındaki merkezi şu anda Kartal. Birçok firmanın projelerinin yükseldiği ilçeye ilgi oldukça yüksek seviyede. Merkezi konumu ve ulaşım açısından sıkıntı yaşamaması sebebiyle hem ailelerin, hem de genç nüfusun ilgi odağı olan Kartal'a olan ilgi önümüzdeki dönemde de sürecek.


Ümraniye
2016 yılında kullanıma açılacak olan Üsküdar-Çekmeköy metrosunun fiyatlarda büyük etki yaratacağı ilçelerden birisi de Ümraniye. İlçede kiralık ve satılık fiyatları zaten her geçen yıl artarken, metronun da açılmasıyla beraber fiyatlar adeta tavan yapacak. Metro hattı henüz inşaat halindeyken bile fiyatların arttığı hesap edilirse, Ümraniye'ye yatırım yapanların önümüzdeki dönemde yüzleri gülecek.


Sancaktepe
Metro hattı hizmete girdiğinide Sancaktepe'nin adeta çehresi değişecek. Son yılllrda kurulan bir ilçe olmasında rağmen birçok konut projesinin olduğu Sancantepe, ulaşım açısından yaşadığı sıkıntıyı 2016 yılında çözmüş olacak. Metrekare fiyatlarının neredeyse yüzde 50 oranında arttığı ilçede artışın metro açıldığında da yükselişine devam etmesi bekleniyor.


Çekmeköy
Çekmeköy de tıpkı Sancaktepe gibi metroyla beraber gayrimenkul fiyatlarının büyük oranda değişeceği ilçelerden birisi. Anadolu yakasında Kartal'dan sonra en çok yatırım yapılan yerlerden birisi olan Çekmeköy'de metro hattının gelmesiyle beraber fiyatların yüzde 15-20 oranında artacağı tahmin ediliyor.
 

Kadıköy
Kadıköy Fikirtepe bölgesi İstanbul'da kentsel dönüşümün en büyük merkezlerinden birisi. Çalışmaların hızla devam ettiği Fikirtepe'deki projeler henüz inşaat halinde olmasına rağmen fark yaratan konumu sayesinde hem yerli hem de yabancı yatırımcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Bölgede henüz teslim edilen proje olmadığı için metrekare fiyatları 7-8 bin lira seviyesinde ancak teslimatların başlamasıyla beraber bu fiyatların 10-12 bin liraya kadar çıkacağı tahmin ediliyor.İstanbul'un en lüks yerlerinden birisi olan Bağdat Caddesi de son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmalarının odak yerlerinden birisi oldu. Yenileme çalışmalarıyla beraber evlerin metrekaresi küçülüken, Bağdat Caddesi'nin Anadolu yakasının en merkezi konumu olması nedeniyle fiyatlar bir anda fırladı. Şu anda bölgede dükkan kiraları 20 bin avro seviyelerinde. Metrekare fiyatlarının 15 bin liraya kadar çıktığı Bağdat Caddesi'nde bu artış devam edecek gibi gözüküyor. 


Pendik
Şu anda aktarma kullanarak Kartal metrosuna ulaşan Pendikliler yakın zamanda metroya kavuşacak ilçelerden birisi. Kadıköy-Kartal metrosunun Kaynarca'ya kadar uzatılmasıyla beraber metroya doğrudan ulaşım sağlanacak olması Pendik'e olan ilgiyi de arttıracak. 


Maltepe
Maltepe'nin merkezi konumu gayrimenkul yatırımcılarının büyük ilgisini çekiyor. Metro hattının hali hazırda var olduğu ilçe yeni ev alacakların İstanbul Anadolu yakasında ilk tercihlerinden birisi konumunda. Kadıköy-Kartal metro hattının daha uzatılacak olması ilçenin değerine değer katacak.


Tuzla
Tuzla'da konut projeleri son zamanlarda artmaya başladı. İlçedeki konut projelerinin büyük çoğunluğunun henüz inşaat halinde olmasından dolayı ilgi çok da üst seviyede değil. Ancak Kadıköy-Kartal metrosunun Tuzla'ya kadar uzatılacak olmasının 2-3 yıl içinde ilçeye yatırımı arttırması bekleniyor.


Sultanbeyli
İnşaat firmalarının Anadolu yakasındaki yeni duraklarından olan Sultanbeyli de ulaşım sorununun çözülmesini bekleyen ilçelerden birisi. İlçede şu anda 3 ayrı metro hattının çalışması sürüyor. 2019'da kullanıma açılacak olan hatlarla beraber ev sahibi olmak isteyenlerin Sultanbeyli'yi de alternatifler arasında ciddi olarak değerlendireceği tahmin ediliyor.

Aytaç Akça / http://www.EmlakRotasiNew.com/
YORUMLAR

0 Yorum

BENZER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement