Yabancı konut isimleri tarih oluyor

Konut projelerinde Türkçe isim dönemi başlıyor. Öncülüğü Emlak Konut GYO yapacak. Şirket yeni projelerinde tercihini Türkçe isimden yana kullanacak.

Emlak Konut GYO | 2.6.2017 12:12:38


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın statlarda kullanılan arena isminin değiştirilmesi için talimat vermesinin ardından Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) kendi projelerinde kullandığı yabancı isimleri değiştirme konusunda harekete geçti. Şirket devam eden projelerde olmasa da yeni başlayacak konut projelerinde tercihi Türkçe isimden yana kullanacak.

Gazete Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre yetkililer Emlak Konut işbirliğiyle hayata geçecek projelere Türkçe isim konulması zorunluluğunu tartıştılar. Emlak Konut GYO’nun geliştirdiği projelere Türkçe isim verilmesindeki hassasiyeti önceden biliniyordu. Etkinlikte yapımı tamamlanan projelerin isminin değiştirilmesi de gündeme geldi. İsim değişikliğinin hukuki yollarının tartışıldığı toplantıda bir yandan da yabancıların bu projeleri isimlerinden dolayı tercih edip etmedikleri konuşuldu.

Yetkililer özellikle deniz kenarı ve göl manzaralı projelere İngilizce isim verilmesinin, yabancı yatırımcılara projenin konumu hakkında bilgi verdiğini, bunun da konut satışları açısından avantaj sağladığına dikkat çekti. Katılımcılar, önceki projelerde isim değişikliği yapmamaya ancak yeni projelerde Türkçe isim kullanılması konusunda azami hasasiyet gösterilmesi konusunda görüş bildirdiler.

Patronlar değerlendirdi

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Emlak Konut’un uzun zamandır Türkçe isme sahip projeler geliştirilmesi için kısıtlama getirdiğini belirterek “Projelerde yabancı isim kullanmak zamanında bir akımdı, geçti. Projelerde yabancı yatırımcıların da dilinin dönebileceği Türkçe isimler kullanılmalı.”

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, yabancı yatırımcıların isimden ziyade projenin kendisine önem verdiklerini ifade ederek “Yabancı isimleri biraz daha karizma duruyor diye koyuyorduk. Bundan sonra daha karizma isimler bulmak için çalışacağız” açıklamasında bulundu.

Özak GYO Başkanı Ahmet Akbalık, projelere konulacak yabancı isimlerin zamanla Türkçe’yi bozacağını söyledi. Akbalık, “İİeride Türkçe, bir kısmı İngilizce, bir kısmı Arapça, bir kısmı Farsça olan bir dil haline gelebilir. Ben projelerde Türkçe isimler kullanılmasında ısrarcıyım. Kendi dilimizden, özümüzden bir isim koymak daha etkili olur” diye konuştu.

(Habertürk)
 
YORUMLAR

0 Yorum

BENZER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement