​Türk Akımı’nda görüşmeler başladı

Rusya ile uçak kriziyle rafa kaldırılan Türk Akımı’nda yeni adım atılıyor. BOTAŞ ile Gazprom'un üst düzey yetkililerinin Türk Akımı için teknik görüşmeler yaptığı bildirildi.

Enerji Sektörü | 1.9.2016 11:38:22Rusya ile uçak krizinin aşılmasının ardından dev projeler raftan inmeye hazırlanıyor. Enerji Bakanı Berat Albayrak, dün İstanbul'da bir araya geldiği Rus enerji şirketi Gazprom'un Başkanı Alexei Miller ile ikili ve bölgesel enerji işbirliği konularını ele alırken, bu görüşmenin ardından BOTAŞ ile Gazprom'un üst düzey yetkilileri teknik görüşmelere başladı.

Enerji Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Albayrak ile Miller arasında gerçekleştirilen görüşmede Rusya'nın doğalgazını Karadeniz altından ve Türkiye topraklarından Avrupa'ya taşımak istediği Türk Akımı Projesi, iki ülke arasında gaz konusundaki tahkim sorununun çözümünün yanı sıra bölgesel enerji işbirliği konuları ele alındı.

İLERLEME KAYDEDİLMEDİ

Enerji Bakanlığı'ndan yapılan bu açıklamaya karşın Gazprom, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıması amaçlanan Türk Akımı projesi hakkında Türkiye ile yürütülen görüşmelerde ilerleme kaydedilmediğini açıkladı. Düzenlenen telekonferansa katılan bir şirket yöneticisi, boru hattı hakkındaki görüşmelerin geçen yıl Kasım ayında Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesiyle askıya alınan safhada olduğunu belirtti.

 
YORUMLAR

0 Yorum

ÇOK OKUNANLAR
Advertisement