3. Havalimanı dünyaya anlatıldı

3. Havalimanı, Uluslararası Ulaştırma Forumu’nda (ITF) 57 ülkenin ulaştırma bakanının katıldığı oturumda anlatıldı.

Haber | 2.6.2017 17:57:52


İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın da katıldığı Uluslararası Ulaştırma Forumu’nda (ITF)  "Mega Proje Ulaşımlarının Yönetimi" ve "Uluslararası Ulaşım Bağlantılarının Yönetimi" başlıklı oturumlarda 3. Havalimanına ilişkin bilgiler verdi.

Akçayoğlu, Türkiye'de ulaştırma ve havacılık sektöründe son 15 yılda çok önemli gelişmeler yaşadığına dikkati çekerek, çok sayıda önemli projenin hayata geçtiğini, özellikle havacılık sektöründe önemli yatırımların uygulamaya sokulduğunu anlattı. 3. Havalimanı’nın ulaşım sektörünün dünyadaki payını büyüteceğini öngördüklerini paylaşan Akçayoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

100 kişiye iş imkanı

"Gelecek yıl ilk fazı açıldığında 90 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanımız, 100 bin kişiye iş imkanı sunacak. 2025'e gelindiğinde, havalimanında doğrudan ve dolaylı istihdam edilecek kişi sayısı 225 bine ulaşacak ve havalimanımız ülke gayrisafi mili hasılasına yüzde 4,9 oranında katkı getirecek. Havalimanı, yap-işlet-devret projesi. Bu sayede siyasi istikrarla birlikte çok önemli projeler zamanında ve etkin bir şekilde tamamlanıyor."

Üye ülkelerin bakanlık düzeyinde katılım gösterdiği forumda, Paris İklim Anlaşması ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde belirlenen kuralların dikkate alınması gerekliliğini de içeren bir ortak açıklama yapıldı.Ortak deklarasyona göre bakanlar, inovatif mobil çözümlerini daha da geliştirmek için, hali hazırda bulunan hukuki mevzuat ve mali çatının düzenlenmesi gerektiğinde fikir birliğine vardı ve inovasyonu hızlandırıcı ve ihtiyaçlara yanıt veren bir regülasyon çağrısında bulundu. Ortak deklarasyona imza atan bakanlar, aynı zamanda etkili ve güvenli ulaşım sağlayan, çevresel performansı geliştiren yüksek kaliteli ulaşım altyapı projelerine de dikkati çekti.
 
YORUMLAR

0 Yorum

BENZER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement