REIDIN 2016 Aralık sonuçları açıklandı

REIDIN Emlak Endeks: 2. El Konutlar Fiyat Endeksleri 2016 Aralık ayı sonuçları açıklandı.

Haber | 16.1.2017 18:20:52


‘REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları’ yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanıyor. Aralık ayı itibarıyla en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Van, Aydın ve Giresun şehirlerinde ölçüldü. REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteriyor. Aralık ayı itibarıyla en düşük amortisman süreleri ise Van, Aydın ve Giresun şehirlerinde ölçüldü.

Türkiye İş Bankası A.Ş.’nin desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.81 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 9.11 oranında artış gerçekleşti. Aralık ayında Balıkesir’de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.00 oranında arttı. Balıkesir ise fiyatların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 0.68 oranı ile Kars oldu.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-68) Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.33 oranında azalış; geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.43 oranında artış gerçekleşti. Aralık ayında Van‘da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.00 oranında arttı ve Van kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2.07 oranı ile Karabük oldu.
 
YORUMLAR

0 Yorum

BENZER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement