Bakan Özhaseki'den o talebe net cevap geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin ertelenmesiyle ilgili gelen talepler hakkında konuştu. Erteleme olmayacağını kesin ve net olarak açıklayan Özhaseki, “İmarın tadını kaçırmayın” dedi.

Kentsel Dönüşüm | 16.6.2017 14:33:42


İnşaat sektöründe köklü değişiklikleri kapsayan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giriyor. Değişikliklerden dolayı telaş yaşayan inşaatçılar ise bir süre önce yönetmeliğin ertelenmesini isteyerek, çeşitli taleplerde bulunmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bu talebe yanıt verdi.

Özhaseki, "Başbakanlık eğer düzenlemeyi önümüzdeki hafta yayımlarsa, 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe girer. Biz aylardır söylüyoruz. Şimdi 'Sıkıştık, yaptık, ettik' diyorlar. '6 ay uzatın, 1 sene uzatın' deniyor. İmarın tadını kaçırır hale geldi. Bunu disipline etmemiz lazım. 1 Temmuz'dan itibaren bitti" dedi.

 Ruhsatını almamasına rağmen belediyelerde bekleyen projeler olduğuna dikkat çeken Özhaseki, "Belediyelerin 20 gün içinde tekrar inceleyip haktan istifade etmesini sağlayacağı işler var. Belediyelerden 'Yığıldık, süre verin' talepleri geldi. Bunu değerlendireceğiz" ifadelerini kullandı.

“Teşvikleri artıracağız”

Kentsel dönüşüm hakkında da açıklamada bulunan Bakan Özhaseki, ölçüm sonucuna göre binaların sağlamlaştırılması gerektiğini vurguladı. Özhaseki, “Kimi binalar sağlamlaştırma ile ayakta kalır, 7.5-8 büyüklüğünde depreme bile dayanır. Kirişte, kolonda desteklerle takviye olur. Baştan yıkmaya gerek yok. Bazı binalar bununla kurtarmaz. Onlara dönüşüm lazım” diye konuştu.

Kentsel  dönüşüm teşviklerini ve faiz desteğini artıracaklarını belirten Özhaseki, kentsel dönüşümün finansmanında kullanılacak değer artış payının da imar yasalarıyla geleceğini belirtti ve Meclis'in uygun olmadığını söyledi.
 
YORUMLAR

0 Yorum

BENZER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement