Türkiye’nin Master Planı Olan İlk Dönüşüm Projesi Gaziosmanpaşa’da Yükseliyor

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da desteğiyle ilçenin yüzde 40’ını yenileyecek olan kentsel dönüşüm projelerinden ilkinin temelini attı. Toplam 430 hektarlık alanı dönüştürmeye hazırlanan Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm hamlesini hızlandırıyor.

Kentsel Dönüşüm | 5.10.2016 14:02:04

Gaziosmanpaşa Belediyesi 430 hektarlık riskli alanla ilgili kentsel dönüşüm projelerini hızlandırdı. İlçenin yüzde 40’ını yenileyecek olan Gaziosmanpaşa Belediyesi yaklaşık 58 bin 500 metrekarelik alanda yükselecek We Haliç Gaziosmanpaşa projesinin temelini attı.
Türkiye’nin master planı olan ilk dönüşüm projesi aynı zamanda Türkiye’nin ilk çevre dostu yeşil mahallesinin yükselmesini sağlayacak.140 milyon dolar yatırım değerine sahip projenin temel atma töreni 4 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşti.
 
Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın ev sahipliğindeki temel atma töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Türkiye için kentsel dönüşümün önemini ve gelinen noktayı değerlendirdi.

49 Vilayette Kentsel Dönüşüm Yapılıyor

Çok hızlı bir değişimin yaşandığı bir çağda olduğumuzu dile getiren Bakan Özhaseki, Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde kentsel dönüşüme başlandığını dile getirdi.  Bakan Özhaseki “ Kentsel dönüşümde bir takım tıkanıklıklar yaşanmış, istediğimiz hızda gitmiyor. Bakanlık olarak görevimiz, bu tıkanıklıkları çözmek, hızlandırmak. 49 vilayette kentsel dönüşüm çalışması var. Yetmez. İnsanımızı kentsel dönüşüm projesiyle ayağa kaldırabilirsek, başarılı sayacağız kendimizi. Bakanlığa ilk geldiğimiz günden itibaren arkadaşlarla oturup planlama yaptık. Mevzi mevzi nerede tıkanmışsa projeye gidip çözmeye çalışıyoruz. Burada da emeğimiz var, helali hoş olsun. Bu kentsel dönüşümün ilk adımıydı, sene sonuna kadar daha da atacak inşallah. Baştan sona yenilenecek ve düzeltilecek” dedi.

Kapımız Dönüşüm Yapmak İsteyen Her Belediyeye Açık

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, partisi ayrımı yapmaksızın tüm belediyelere kentsel dönüşüm çağrısında bulundu. Bakan Özhaseki “Kim kentsel dönüşüm yapmak istiyorsa, kim hizmet yapmak istiyorsa, kapımız sonuna kadar açık. Asla siyasi görüşüne bakmadan, partisine bakmadan yardımcı olmaya hazırız. Çünkü bu vatan toprakları üzerinde beraber yaşıyoruz.  Deprem olduğu zaman seni beni ayırmıyor” diye konuştu.
 
Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş da İstanbul’da süren kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında güncel bilgileri aktardı.

Gaziosmanpaşa’dan 4 Metro İstasyonu Geçecek

Yenilenmiş şehirler, medeniyet, yaşam kalitesi, gençler için yaşam alanları oluşturmak üzere hareket ettiklerini anlatan Dr Kadir Topbaş, “Gaziosmanpaşa’da yaptığımız yatırım 1.5 milyar dolar. 4 metro istasyonu geçecek Gaziosmanpaşa’dan. Beşiktaş-Kabataş üzerinden geliyor Mahmutbey’e geçiyor. Bununla sizler denize erişebileceksiniz. Beyazıt’tan itibaren yine buradan geçmek üzere 3. Havalimanına ulaşabileceksiniz. Kaliteli, konforlu bir ulaşıma kavuşacaksınız. Başkalarının hayallerinin yetmeyeceği işler yapıyoruz” diye konuştu.

Dünyada Bu Ölçekte Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi

Gaziosmanpaşa ilçesindeki büyük dönüşüm hamlesini başlatan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ilçede riskli alan ilan edilen 430 hektarlık alanda kentsel dönüşüm yapılacağını belirtirken, dünyanın hiçbir yerinde bu ölçekte bir dönüşüm projesi gerçekleştirilmediğine işaret etti.

Türkiye’nin Master Planı Olan İlk Kentsel Dönüşüm Projesi

We Haliç projesinin Türkiye’nin master planı olan ilk kentsel dönüşüm projesi olduğuna işaret eden Hasan Tahsin Usta, “Kentsel dönüşüm sadece bina yıkıp yerine yeni bina yapmak değildir. Kentleri geleceğe taşıyacak hamlelerin yapılmasıdır. Alt yapısı, yolu, sosyal alanları, okulu, camisi olan planlı yeni mahalleler kurmaktır. Bu çerçevede We Haliç Projesi Türkiye’nin master planı olan ilk kentsel dönüşüm projesidir. Biz master planları ile ilçenin 10 yıl sonrasını planlıyoruz. Şu anda 500 bin olan nüfusun 10 yıl sonra 750 bine çıkmasını öngörüyoruz ve hazırlıklarımızı da buna göre yapıyoruz. Titizlikle yürüttüğümüz projelerin master planını, 5 binlik planını ve binlik planlarının hepsini 1,5 yıl gibi kısa bir süreçte tamamladık. İddia ediyoruz ki dönüşüm tamamlandığında Gaziosmanpaşa İstanbul’un en gelişmiş ilk 5 ilçesi arasında yerini alacak” dedi.

Türkiye’nin İlk Çevre Dostu Mahallesi Kuruluyor

Gaziosmanpaşa Belediyesi, We Haliç ile birlikte Türkiye’nin ilk uluslararası çevre dostu bina standartlarına göre (LEED kriterlerince) inşa edilmiş yeşil mahallesini de kuruyor. Hasan Tahsin Usta,  yılsonuna kadar 4 ayrı bölgede hayata geçirecekleri 10 bin konutu içeren büyük kentsel dönüşüm projeleri sayesinde modern yeni yaşam alanlarını oluşturacaklarını söyledi. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Biz kentsel dönüşümü adaletli, şeffaf ve uzlaşma ekseninde yürütmeye çalışıyoruz. Bu projede de hak sahibi vatandaşların da uzlaşmasıyla mutlu sona ulaştık” dedi. Hasan Tahsin Usta, yaklaşık 140 Milyon dolar yatırım değerine sahip olan projenin Türkiye’de büyük yatırımların sürdüğüne ilişkin iyi bir örnek olduğunu da vurguladı.

Her Detayıyla Kentsel Dönüşümün Yıldızı Olacak

Tören sonrası basına değerlendirmelerde bulunan yüklenici firma Ilgın İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Halil Yanmaz da deprem açısından riskli alan ilan edilen bir bölgede gelecek yüzyıllara taşınacak sağlıklı, kaliteli, yaşayanların kendisini güvende ve huzurlu hissedeceği bir yaşam alanının ortaya çıkmasına imza atmaktan duydukları gururu dile getirdi. 
Halil Yanmaz,  “Mimari detaylarından inşaat kalitesine, mahalle ruhundan uzlaşma kültürüne kadar her detayıyla İstanbul’da kentsel dönüşümün yıldızı olacak bir proje gerçekleştireceğimize inanıyoruz” dedi.

Törenin ardından projede emeği geçen yetkililer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin öncülüğünde sembolik olarak butona hep birlikte butona basarak ilçenin geleceğini değiştirecek kentsel dönüşüm hamlesini başlattılar.
24 bin 500 metrekare yeşil alana sahip olan ve inşaatına başlanan We Haliç Gaziosmanpaşa projesi ayrıca 65 derslikli okul, 200 kişilik yurt, 2 bin 500 kişilik camisi, park alanları ve konutları ile devasa bir mahalleyi ortaya çıkaracak.
 
Ilgın İnşaat AŞ hakkında

1990 yılından bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteren Ilgın İnşaat A.Ş.  bugüne kadar İstanbul, Ankara ve Şanlıurfa’da konut ve hastane inşaatları gerçekleştirdi. TOKİ’nin en büyük müteahhit firmalarından biri olan Ilgın İnşaat, 8 bin 650 konutun inşaatına imza attı. Tamamlanan konutların 4100 adedi İstanbul'da, 890 adedi Ankara'da, 2100 adedi Şanlıurfa'da, 1650 adedi ise Gaziantep ve Kilis illerinde inşa edilmiştir. Ilgın İnşaat, konut projelerine ilaveten Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastahanesi 600 yatak kapasiteli, Bitlis Tatvan ilçesi 400 yataklı hastahane, Şanlıurfa Siverek 200 yataklı ve Viranşehir ilçelerinde 200 yataklı, Isparta Yalvaç ilçesinde 75 yataklı hastahane inşaatını da tamamlamıştır. Gaziosmanpaşa İslambey Caddesi’nde gerçekleşecek olan We Haliç projesinin yükleniciliğini üstlenen şirketin ajansında İstanbul’un muhtelif bölgelerindeki yeni kentsel yenileme projeleri de bulunmaktadır.
 
 
 
YORUMLAR

0 Yorum

BENZER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement