Satışlar da Artacak, Fiyatlar da

Türkiye İstatistik Kurumu mart ayı konut satış rakamlarını açıkladı.

YILDIRAY GÖKKAYA | 2.5.2017 11:27:46

Türkiye İstatistik Kurumu mart ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre mart ayında satışlar yüzde 10 arttı, 129 bin adede yaklaştı. 240 aya uzayan vadelerin de bu artışta payı olduğu herkesin malumu. Ayrıca sektörün güven endeksi de 76,4'den yüzde 12,3 oranında artarak 85,8 değerine yükseldi.

Sektör temsilcileri, referandum sonrası Türkiye’deki istikrarın devam etmesinin sonucunda nisan ayı konut satışlarının da artacağını ön görüyor. Özellikle dış yatırımcının Türkiye’ye olan ilgisinin daha da artması bekleniyor. 

 

Peki ya fiyatlar?

Gayrimenkul fiyatlarında artış beklentisi de yükseliyor. Gayrimenkul Sektörü Güven Endeksi değeri, yılın ikinci çeyrek döneminde, geçen yılın çeyrek dönemine göre %79 artışla 112.5 olarak ölçüldü. Gayrimenkul Sektörü Fiyat Beklenti Endeksinde de geçen çeyrek döneme göre %55 artış gerçekleşti. 

Sonuçları değerlendiren REIDIN Türkiye Ülke Müdürü Kerim Bertrand, bu durumun gayrimenkul fiyatlarında geçmiş üç aylık döneme göre, önümüzdeki üç aylık dönemde fiyat yükseliş beklentisini artırdığını, bu artışın aynı zamanda, gelecek 3 aylık dönemde gayrimenkul piyasalarının daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan sektör temsilcilerinin sayısının da arttığını gösterdiğini açıkladı. Yani hem iyimserlerin iyimserliği artmış, hem de iyimserlerin sayısı artmış.

Tabii inşaat üretimi de azalacak gibi görünmüyor. Mevcut inşaat işleri seviyesi nisan ayında 10,5 puan sıçradı.

7 aylık gerilemenin ardından 2017 yılı Mart ayında önemli bir artış gösteren mevcut inşaat işleri endeksi, nisan ayında da önemli bir sıçrama gösterdi. Mevsimsellik ile birlikte hızlı bir toparlanma yaşanan inşaat sektörüne verilen destekler de olumlu etki yarattı. Mevcut inşaat işleri seviyesi nisan ayında, mart ayına göre 10,5 puan arttı. Böylece nisan ayındaki mevcut işler seviyesi geçen yılın nisan ayındaki seviyenin de 3,8 puan üzerine çıktı.

 

Özetle, bu yaz gayrimenkul sektörü her zamankinden daha sıcak olacak. 

 
ÇOK OKUNANLAR
Advertisement